Porcje: | 4 |
Czas przygotowania: | 60 minut |
Trudność: | średnio-trudne |
Film na YouTube
Składniki
Krem szparagowo – migdałowy:
- szparagi (obrane i pokrojone) – 320 g,
- por (biała część) – 45 g,
- czosnek obrany – 1 ząbek czosnku,
- masło klarowane – 15 g,
- migdały blanszowane – 50 g,
- wywar warzywny – 220 g,
- mleko 3,2 % – 90 ml,
- śmietanka 30 % – 50 g,
- sól i pieprz – do smaku,
- syrop klonowy – 1 łyżeczka,
Sos arachidowy :
- sok z cytryny – 3 łyżki,
- sos sojowy grzybowy – 2 łyżki,
- syrop klonowy – 1 łyżeczka,
- pieprz,
- olej z prażonych orzechów laskowych – 1 łyżka,
- olej rzepakowy – 1 łyżka,
- orzeszki ziemne prażone niesolone – 50 g,
Polędwica wieprzowa :
- polędwica wieprzowa – 310 g,
- świeży koperek posiekany – 10 g,
- musztarda dijon – 25 g,
- syrop klonowy – 1,5 łyżeczki,
- sok z cytryny – 2 łyżeczki,
- sól – 1 łyżeczka,
- olej rzepakowy – 1 łyżka,
- masło – 10 g,
Dodatkowo: 15 gram chleba żytniego na porcję
Sposób przygotowania
- Marynata: Zacznij od marynaty do mięsa. Mięso powinno leżeć w niej przynajmniej kilka godzin, a najlepiej całą noc. Posiekaj koperek i wmasuj go w mięso. Następnie wmasuj w mięso musztardę, syrop klonowy, sok z cytryny i sól. Na samym końcu posmaruj mięso olejem rzepakowym.
- Krem: W szerszym garnku umieść masło klarowane i włącz mały ogień.
Wrzuć pokrojony w plasterki czosnek i smaż bardzo krótko (nie powinien się zrumienić). Dodaj pokrojony w półksiężyce por. Smaż dalej na małym ogniu, często mieszając. Następnie dodaj posiekane lekko migdały i pokrojone drobno, obrane szparagi. Takie podsmażanie wszystkich produktów, będzie trwało około 10 minut. Gdy zobaczysz, że warzywa lekko zaczynają przywierać do dna to dolej wywar warzywny i mleko. Gotuj wszystko na małym ogniu pod przykryciem około 15 minut. Następnie dosól, przypraw pieprzem oraz syropem klonowym i wszystko zblenduj na krem. - Sos arachidowy: Do miseczki wlej sos sojowy grzybowy, sok z cytryny,
syrop klonowy, olej z prażonych orzeszków laskowych oraz olej rzepakowy wlej do miseczki, dopraw pieprzem i mieszaj szybkimi ruchami.
Następnie posiekane, (ale niezbyt drobno!) orzeszki upraż na suchej patelni przez kilka minut. Poczekaj aż troszkę przestygną i wymieszaj ze wcześniej przyrządzonymi składnikami płynnymi. - Polędwica: Polędwiczkę wyjmij około 30 minut wcześniej z lodówki.
Mięso obsmaż po około 2 minuty z każdej strony na dużym ogniu.
Następnie włóż mięso do piekarnika na środkową półkę w temp. 180 st. C, grzanie góra – dół bez termoobiegu. Piecz około 7 – 9 minut w zależności jak wysmażone mięso preferujesz. Dwie minuty przed końcem pieczenia ułóż plaster masła na polędwiczce. Następnie wyjmij polędwiczkę i owiń ją szczelnie folią aluminiową. Odstaw na 8 minut, następnie odkryj. - Chlebek: Na patelni rozgrzej oliwę i ułóż na niej kromkę żytniego pieczywa. Smaż ją do momentu aż będzie chrupka. Następnie bardzo drobno ją siekaj, albo włóż pokrojoną do malaksera, aby zrobić z niej grube okruchy.
- Ułożenie na talerzu: Najpierw wlej podgrzany krem, robiąc podstawę na której będziesz układać resztę. Ułóż okruchy z chleba. Na to ułóż łyżkę orzechów z sosu arachidowego. Na to ostrożnie ułóż cienko pokrojone plastry polędwicy. Polej mięso łyżką sosu arachidowego (już bez orzechów). Możesz udekorować jeszcze wszystko świeżym koprem i gotowe!
Kategorie i tagi składników
Kategorie
Opis przepisu
Dzisiaj pokażę Wam jak przygotować krem z białych szparagów, na którym położę plastry polędwiczki wieprzowej marynowanej w koprze i musztardzie, a do wszystkiego będzie wkładka orzechowa w postaci migdałów w kremie i orzeszków ziemnych w sosie arachidowym. Takiego połączenia jeszcze nie znacie.