Porcje: | 4 |
Czas przygotowania: | 80 minut |
Trudność: | trudne |
Film na YouTubie
Składniki
Risotto z dynią:
- dynia piżmowa – 1 szt., z czego:
- część dolna do pieczenia (bez pestek, oczyszczona, w skórce) – 500 g,
- część górna pokrojona w kostkę 2x2cm – 280 g,
- część górna pokrojona w drobną kosteczkę (do soffritto) – 35 g,
- bulion – 2 litry (podzielony na dwa garnki),
- cebula – 60 g,
- seler naciowy – 40 g,
- papryka czerwona słodka – 40 g,
- rozmaryn – kilka gałązek (5 g),
- czosnek – 2 duże ząbki (10 g),
- wino – 200 ml,
- śmietana 30% – 70 g,
- ryż – 200 g,
- parmezan / gran padano – 80 g,
- masło – 50 g,
- oliwa z oliwek – 3 łyżki,
- sól i pieprz – do smaku,
Salsa mango:
- mango świeże – 75 g,
- twaróg wędzony – 60 g,
- musztarda francuska – 3 łyżeczki / 30 g,
- świeży imbir – 3/4 łyżeczki,
Kruszonka z bułki tartej (do przyzdobienia risotto z dynią):
- chili świeże – 5 g,
- pistacje – 25 g,
- oliwa z oliwek – 2 łyżki,
- bułka tarta – 4 czubate łyżki,
- sól – do smaku,
Sposób przygotowania
- Zacznij od przekrojenia dyni w zwężającym się odcinku. Dynia ma część dolną z pestkami i górną, która jest bez pestek – zaczynamy od tej dolnej. Przekrój tą część na osiem równych części tak, aby powstały zgrabne łódeczki. Wydłub z nich pestki łyżką. Tak przygotowane kawałki dyni obsmaruj oliwą z oliwek. Teraz ją włóż do rozgrzanego piekarnika do 200 stopni, grzanie góra-dół bez termoobiegu. Piecz przez 20 minut, a następnie trzymaj 10 minut przy wyłączonym otwartym piekarniku.
- Górną część dyni obierz ze skórki – nie musisz odcinać za dużo, wystarczy aby na miąższu nie były widoczne żadne zielone i białe pasma. Teraz pokrój dynię w plastry, a następnie w kostkę o wymiarach około 2×2 cm.
- Z ostatniego plastra dyni zrób malutką kosteczkę na soffritto, czyli początkowe smażenie.
- Z upieczonej dyni odkrój skórkę, a do miąższu dodaj śmietanę kremówkę. Zblenduj je na gładką masę i posól do smaku.
- Podane w przepisie 2 l bulionu podziel na dwa garnki. Jedna część będzie używana do podlewania risotto, a druga do tego, aby ugotować w niej dużą kostkę dyni. Zagotuj obydwa buliony. Gdy zaczną wrzeć, przykryj je pokrywką i wyłącz gaz. Do jednego wrzuć gałązki rozmarynu. Ten, którego będziesz używać do podlewania risotto (bez rozmarynu) nie będzie musiał być wrzący, ale powinien być ciepły – w trakcie przygotowywania risotto w razie konieczności może wymagać dodatkowego podgrzania.
- Na ogniu pomiędzy małym, a średnim, połóż garnek z grubym dnem (albo nieprzywierającym dnem nadającym się do smażenia). Wrzuć 25 g masła oraz jedną łyżkę oliwy. Gdy masło się nieco rozpuści, możesz już wrzucić bardzo drobno posiekaną cebulę. Gdy cebula się nieco zeszkli, dodaj drobno pokrojone: seler naciowy, paprykę oraz dynię. Smaż około 5 minut, ale nie dopuść, aby cebula się przypaliła. W międzyczasie dodaj jeszcze drobno posiekany czosnek. Następnie, gdy warzywa się zeszklą, dodaj ryż. Teraz smaż przez około trzy minuty, aż ryż zrobi się przejrzysty. Wlej wino i zwiększ nieco ogień. Gdy alkohol odparuje, a w garnku zrobi się sucho, zacznij dodawać bulion – chochla po chochli, nie wlewając zbyt dużo. Płyn ma nieco przykryć ryż, nie więcej. Pozwól, by ryż wchłonął płyn i wtedy dodawaj kolejną porcję bulionu.
- Gdy wlałeś już około 400 ml płynu, zacznij dodawać w trzech turach zblendowaną dynię ze śmietaną: trochę bulionu i jedna porcja pulpy. Uwaga! Całość zacznie automatycznie gęstnieć, więc zmniejsz nieco ogień w razie przypalania.
- Przygotowując ten przepis, zużyłam 600 ml bulionu do risotto, u Ciebie może wyjść nieco mniej, albo nieco więcej. Zależy to od tego jakiego rodzaju ryżu użyjesz oraz od dokładniej temperatury.
- Teraz wracamy do drugiego garnka z bulionem i rozmarynem: zagotuj wywar. Gdy zacznie wrzeć, dobrze go posól. Wrzuć do wrzątku kostki dyni i gotuj nieco mniej niż 5 minut – dynia ma być al dente, gotowa do zjedzenia, ale nie przegotowana. Wyjmij kostki z wody.
- Gdy Twój ryż będzie już gotowy (miękki, ale nie rozgotowany – gotowanie risotto trwa około 20 minut), dodaj kostki dyni. Wymieszaj całość, dodaj pół chochli bulionu oraz włóż resztkę masła (25 g) i starkowany na drobnych oczkach parmezan. Przykryj garnek pokrywką, wyłącz gaz i poczekaj 3-4 minuty. Wymieszaj zawartość garnka i ponownie przykryj, tym razem na 2 minuty. Dopraw solą i pieprzem w razie konieczności. Risotto z dynią jest prawie gotowe 🙂
- Pikantna posypka: Na patelnię na średnim ogniu wrzuć posiekane pistacje i praż je przez około 4 minuty. Następnie dodaj łyżkę oliwy z oliwek i drobno posiekaną papryczkę chili (możesz użyć też płatków chili, albo ostrej papryki, oczywiście w mniejszej ilości). Po niecałej minucie dodaj bułkę tartą. Wymieszaj i dodaj kolejną łyżkę oliwy z oliwek. Praż bułkę, aż zmieni kolor – około 5-8 minut. Posól do smaku.
- Salsa z mango: Pokrój mango w małą kostkę. Dodaj do niej musztardę, pokruszony wędzony twaróg, starkowany swieży imbir i wymieszaj. Gotowe! Risotto z dynią jest gotowe do szamania 🙂
- Serwuj risotto na talerzach, na górę rozłóż w kilku miejscach salsę, posyp dwiema łyżkami uprażonej bułki tartej i gotowe!
Kategorie i tagi składników
Kategorie
Składniki
Opis przepisu
Autentycznie włoski przepis na dyniowe risotto – wraz z praktycznymi radami jak przygotować tą „trudną” potrawę. Ryż jest gotowany z pulpą z dyni piżmowej w połączeniu z winem, bulionem i dodatkami warzywnymi: cebulą, selerem naciowym, papryką, czosnkiem. Całość ozdabiamy dwoma dodatkami: salsą ze świeżego mango, twarogu wędzonego, imbiru i musztardy oraz pikantną kruszonką z bułki tartej i chilli.